Małe piwko na zdrowie
Choć piwo jest używką, to umiarkowane spożycie może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm.
Lekarze i dietetycy przekonują, że tradycyjnie produkowany złoty trunek to źródło cennych składników mających pozytywny wpływ na nasz organizm. Jak wskazuje Krzysztof Błecha, lekarz specjalista chorób wewnętrznych i rehabilitacji medycznej od lat współpracujący z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki, kluczowym procesem decydującym o właściwościach złotego trunku jest proces fermentacji ziarna pszenicy lub jęczmienia. – Jeśli proces ten realizowany jest tradycyjną metodą, która obejmuje dwa rodzaje fermentacji (górną i dolną), wówczas jesteśmy w stanie uzyskać niezwykle dużo substancji mających prozdrowotne właściwości – ocenia lekarz.
Lepsze niż izotonik
Wśród walorów żywieniowych piwa dietetycy wskazują m.in. białka i produkty ich rozkładu, węglowodany, błonnik, a także liczne substancje śladowe – witaminy (m.in. C oraz wiele witamin z grupy B) oraz mikroelementy.
– Średnia zawartość witamin z grupy B w piwie jest zmienna, ale warta zauważenia. Szczególnie należy podkreślić zawartość takich witamin jak niacyny (witaminę PP; 3–8 mg/l), ryboflawiny (witaminę B2; 0,02–0,8 mg/l), pirydoksyny (witaminę B6; 0,07–1,7 mg/l) i kwasu foliowego (witaminę B9; 40–600 µg/l). Piwo to także źródło związków mineralnych, na przykład niezbyt często występującego w żywności krzemu czy selenu, a także wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta