Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak bezpiecznie wybudować parking, który przyniesie zyski

17 sierpnia 2018 | Biznes i finanse | Rafał Szalc, Łukasz Szostak

Rozpoczęcie działalności w branży parkingowej wiąże się z koniecznością przeprowadzenia inwestycji polegającej na wybudowaniu przynajmniej parkingu. Nie zawsze przebiega ona w sposób bezproblemowy.

Skomplikowane otoczenie prawne, możliwość nakładania się na siebie różnych aspektów prawa nieruchomości, kwestii środowiskowych, wodnych powoduje, że duża część przedsiębiorców zaczyna swoją działalność w złudnym poczuciu bezpieczeństwa, a jednocześnie bez dochowania wszystkich niezbędnych wymogów formalnych. Niestety konsekwencje błędów na etapie przeprowadzania inwestycji są z reguły dotkliwe i mogą dać o sobie znać nawet po wielu latach. Jak ich uniknąć?

Lokalizacja, plan zagospodarowania

Kwestia lokalizacji planowanego parkingu jest kluczowa dla określenia zakresu regulacji oraz wypływających z nich dalszych obowiązków, jakim podlegać będzie inwestor. Warto na nią zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Określając status wybranej dla inwestycji nieruchomości należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku zadać pytanie o istnienie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, będącego bardziej ogólnym dokumentem uchwalanym przez rady gminy w celu określenia generalnego przeznaczenia danych obszarów. Studium, które nie jest aktem prawa miejscowego, zawiera jednak ustalenia, które są wiążące przy tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego.

Co jednak, gdy dla danej lokalizacji nie został sporządzony ani jeden, ani drugi dokument?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11130

Wydanie: 11130

Spis treści
Zamów abonament