Bezumowne wykorzystanie utworu współtwórców
Roszczenia o wynagrodzenie przysługujące współwykonawcom wspólnych artystycznych wykonań za bezumowne wykorzystanie utworu ma charakter pieniężny, a w konsekwencji również podzielny. Wynagrodzenie należne współwykonawcom utworu dzieli się zatem na części wskazane przez nich jako współtwórców, a w razie braku umowy na równe części.
Tak stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z 20 grudnia 2017 r., I CZ 133/17.
Sprawa, którą rozpatrywał Sąd Najwyższy dotyczyła zażalenia na postanowienie sądu apelacyjnego o odrzuceniu skargi kasacyjnej od wyroku w sprawie z powództwa 6 współautorów wykonań artystycznych o zapłatę na ich rzecz wynagrodzenia za bezumowne wykorzystanie ich utworów w związku z wprowadzeniem do obrotu płyt i tytułem zwrotu korzyści w związku z bezumowną eksploatacją przez pozwanego tych wykonań.
Sąd, który wydał zaskarżone orzeczenie, odrzucił skargę kasacyjną na podstawie art. 3986 § 2 k.p.c., gdyż złożona została w sprawie o prawa majątkowe, w której wartość przedmiotu zaskarżenia była niższa od pięćdziesięciu tysięcy złotych. Skarga kasacyjna była zdaniem tego sądu niedopuszczalna z uwagi na nieprzekroczenie wartości określonej w art. 3982 § 1 k.p.c., jako minimum uprawniające do zaskarżenia kasacyjnego.
W zażaleniu na to postanowienie powódki zarzuciły, że zostało ono wydane z naruszeniem prawa, a w szczególności wcześniej wspomnianego art. 3986 § 2 w związku z art. 3982 § 1 k.p.c., w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta