Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komu złożyć rezygnację

17 sierpnia 2018 | Biznes i finanse | Michał Bąk

Rezygnacja członka rady nadzorczej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest skuteczna, kiedy dotrze do członka zarządu lub prokurenta, a nie – kiedy zostanie przedstawiona zgromadzeniu wspólników. Kwestię tę może regulować inaczej tylko umowa spółki. Postanowienia regulaminu rady nadzorczej regulujące tę kwestię odmiennie są bezskuteczne, gdyż określenie momentu, w którym rezygnacja członka rady dochodzi do skutku, wychodzi poza ustawowy zakres tego, co może znaleźć się w takim regulaminie.

 

Tak uznał Sąd Najwyższy (SN) w wyroku z 8 lutego 2018 r., II CSK 280/17.

AS był prezesem zarządu spółki z o.o. Zgodnie z umową spółki, członkowie zarządu byli powoływani i odwoływani przez radę nadzorczą (RN), składającą się z 7 do 9 osób. Szczegółowy sposób działania RN określał jej regulamin: przewidywał m.in., że rezygnacja członka RN z funkcji stawała się wiążąca z dniem jej przyjęcia przez zgromadzenie wspólników.

W kwietniu 2014 r. zostało zwołane posiedzenie RN, którego przedmiotem było odwołanie AS z funkcji. W dniu posiedzenia RN liczyła 8 członków. Jeszcze przed jego rozpoczęciem dwóch z nich złożyło rezygnację: pierwszy – wysyłając ją na skrzynkę mailową prezesa zarządu, a drugi – na piśmie na ręce prokurenta. Na posiedzenie RN stawiło się 6 członków. W głosowaniu odwołali oni AS.

AS pozwał spółkę. Wniósł m.in. o stwierdzenie, że uchwała RN w sprawie odwołania była nieważna, skoro RN nie miała wymaganej umową liczby członków. Sąd Okręgowy oddalił powództwo, odmawiając AS interesu prawnego oraz stwierdzając, że brak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11130

Wydanie: 11130

Spis treści
Zamów abonament