Niezwykła podróż ku Słońcu
Badania kosmosu | To jedna z najtrudniejszych misji badawczych NASA. Sonda Parker Solar ma się zbliżyć na rekordowo bliską odległość od powierzchni Słońca.
12 sierpnia 2018 r. rakieta ULA Delta IV Heavy wyniosła ze Space Launch Complex 37 na kosmodromie i poligonie rakietowym Cape Canaveral Air Force Station sondę kosmiczną Parker Solar Probe. Misja ta jest realizowana w ramach projektu badawczego „Living with a star".
Dotychczas większość badań korony słonecznej odbywała się za pomocą teleskopów naziemnych albo z sond krążących na ziemskiej orbicie. Pierwszą misją badającą przestrzeń pomiędzy naszą planetą i naszą gwiazdą była amerykańsko-niemiecka sonda Helios 1, która 10 grudnia 1974 r. została wystrzelona z Cape Canaveral, a już 15 marca następnego roku przeleciała w odległości niecałych 47 mln km od Słońca. Była to dotychczas najbliższa odległość od Słońca, na jaką zbliżył się obiekt badawczy stworzony przez człowieka.
„Pomoc" planety Wenus
Zadaniem Parker Solar Probe jest zbliżenie się do Słońca na znacznie bliższą odległość, niż zrobiły to próbniki Helios 1 i 2, które badały powierzchnię naszej planety z orbity Merkurego. Po dotarciu do najbliższej możliwej odległości od korony Słońca, Parker Solar Probe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta