Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy podatek od przychodów z budynków – żmudne obowiązki dla wielu podmiotów

22 sierpnia 2018 | Rachunkowość | Bożena Nowicka

Nazwa daniny, która zacznie w nowym kształcie obowiązywać od 2019 r., nie ma nic wspólnego z uzyskiwanym czynszem z wynajmu budynku. Sposób ustalania podstawy opodatkowania, zwłaszcza w przypadku jednostek powiązanych, będzie wyzwaniem dla księgowych.

Od 2019 roku wiele podmiotów, będących właścicielami budynków, zostanie objętych obowiązkiem obliczania i deklarowania fiskusowi nowej daniny, nazwanej przez ustawodawcę podatkiem od przychodów z budynków. Obowiązek ten zostanie nałożony na każdego podatnika CIT lub PIT, będącego właścicielem lub współwłaścicielem wynajmowanych budynków, których łączna wartość początkowa przekracza 10 mln zł. Należny co miesiąc podatek wynosi 0,035 proc. podstawy opodatkowania. Poprawne wyliczenie daniny dla fiskusa będzie nie lada wyzwaniem dla służb księgowych.

Ustawą z 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU poz. 1291) wprowadzono wiele uściślających zmian w dotychczas obowiązujących przepisach, dotyczących tzw. podatku od nieruchomości komercyjnych. Ustawodawca nazywa nową daninę podatkiem od przychodów z budynków. Jednak z przychodami z budynków de facto nie ma ona nic wspólnego, ponieważ podstawa opodatkowania została ustalona w odniesieniu do wartości posiadanych i wynajmowanych budynków, a nie do przychodów z nich uzyskiwanych.

Które nieruchomości uwzględniamy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11134

Wydanie: 11134

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament