Najmniejszy biznes bez formalności
UPROSZCZENIA | Jeśli przychody nowego przedsiębiorcy w żadnym miesiącu nie są wyższe niż 1050 zł, to do czasu przekroczenia limitu może on prowadzić działalność bez rejestracji w CEIDG. Anna Wakulik
Konstytucja biznesu, obowiązująca od 30 kwietnia 2018 r., wprowadziła tzw. działalność nierejestrowaną, zwaną inaczej działalnością nierejestrową bądź działalnością na próbę. Polega na tym, że osoba fizyczna nieprowadząca do tej pory działalności, ma możliwość jej prowadzenia bez większych formalności, do momentu gdy nie przekroczy określonej kwoty przychodów.
Ograniczenia
Warunki, które należy spełnić, aby działalność nierejestrowana zaistniała, zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców, która wchodzi w skład Konstytucji biznesu. Działalność nierejestrowana to taka, której przychód należny w żadnym miesiącu nie przekracza 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w kraju. Drugim warunkiem możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej jest brak wykonywania działalności gospodarczej przez ostatnich 60 miesięcy.
Jeżeli w ciągu miesiąca przedsiębiorca przekroczy wskazaną kwotę limitu przychodów, to ma obowiązek zarejestrować się za pomocą wniosku CEIDG-1 w ciągu siedmiu dni od przekroczenia limitu przychodów. Wówczas działalność nierejestrowana staje się działalnością gospodarczą.
Uwaga! Działalność nierejestrowana nie może być wykonywana w formie spółki cywilnej.
ZUS...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta