Ile podatku od abonamentów medycznych
Darmowe lub częściowo odpłatne pakiety medyczne dla pracowników wymagają doliczenia do ich pensji całości lub części wartości świadczenia. Firma ma prawo do preferencyjnego rozliczenia VAT. Grzegorz Patek doradca podatkowy i radca prawny, Kancelaria KONDRAT i Partnerzy
Firmy zatrudniające osoby na podstawie umów o pracę, umów cywilnoprawnych lub współpracujące z nimi na podstawie umów B2B często oferują im dodatkowe świadczenia nieodpłatnie, częściowo odpłatnie lub odpłatnie. Wśród świadczeń tego rodzaju wyróżnić można pakiety medyczne lub karty multisport. Świadczenia te powodują określone skutki podatkowe w zakresie podatku dochodowego, inne po stronie pracodawcy i inne po stronie pracownika, osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej lub umowy B2B. Ponadto mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Skutki w CIT i PIT
Do najbardziej popularnych i pożądanych świadczeń dodatkowych oczekiwanych ze strony pracownika należą pakiety medyczne. Polegają one na wykupieniu u podmiotu świadczącego usługi medyczne abonamentu, na podstawie którego świadczący usługi medyczne zapewnia uprawnionemu (np. pracownikowi) opiekę zdrowotną. Wartość pakietu, a tym samym i zakresu usług wchodzących w jego skład, może być zróżnicowana. Wynagrodzenie za usługi medyczne określone jest ryczałtowo i nie zależy od liczby faktycznie wykonanych usług. Pracodawca płaci go niezależnie od skorzystania z opieki lekarskiej przez uprawnionego. Przedmiotem świadczenia podmiotu medycznego jest więc gotowość do świadczenia tych usług.
Pakiet obejmuje też świadczenia, do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta