Podróże samochodem: Jak być w formie za kierownicą
Jakich reguł powinien przestrzegać prowadzący pojazd w dalekiej trasie, by nie zasnąć.
Z raportów o bezpieczeństwie drogowym w Polsce wynika, że zmęczenie i zaśnięcie są przyczyną ponad 22 proc. wszystkich wypadków. Zdaniem specjalistów nie tylko odpoczynek, ale też dieta może ułatwić zachowanie czujności.
Ryzyko wypadku osiąga najwyższy poziom ok. godziny trzeciej nad ranem oraz ok. trzeciej po południu, wynika z policyjnych statystyk. Jak podkreślają eksperci, na zmęczenie po nieprzespanej nocy jest tylko jedna skuteczna rada – odpoczynek. Jeśli więc nie śpimy już od 12 godzin i nadal jesteśmy w drodze, trzeba zrobić przerwę. Samo wypicie kawy czy napoju energetycznego nie wystarczy. Nawet dostarczenie solidnej porcji kofeiny, w dawce 200 mg, przegoni senność najwyżej na godzinę (im dłużej pozostajemy bez snu, tym krócej działają energetyki). Pomoże zjechanie na stację benzynową, bezpieczne zaparkowanie i ucięcie sobie odświeżającej 15-minutowej drzemki.
Jednak nawet gdy jesteśmy wyspani, naszym wrogiem mogą być znużenie i dekoncentracja. Opóźniają czas reakcji, a także, co jeszcze groźniejsze, mogą skończyć się niekontrolowanym zaśnięciem za kierownicą. Samemu trudno obiektywnie ocenić poziom swojego znużenia, dlatego w czasie jazdy najlepiej do niego nie dopuszczać....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta