Jak rozliczać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
Bilansowe ujęcie zakupów z UE przebiega według takich samych kryteriów, jak transakcji od krajowych dostawców. Decydujące będzie przeznaczenie tych dóbr. Na więcej zagadnień trzeba zwrócić uwagę w podatkach.
Wiele jednostek gospodarczych do prowadzenia podstawowej działalności operacyjnej potrzebuje materiałów albo towarów i jest zobowiązanych do prawidłowego rozliczenia tego rodzaju zakupów zarówno w ewidencji księgowej, jak i podatkowej. Odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej może korzystać z ułatwień w przepływie dóbr i usług w ramach rynku wewnętrznego. W aspekcie przepływu towarów oznacza to zniesienie różnego rodzaju barier (na przykład ceł i innych opłat) w obrocie towarami z innych państw członkowskich. W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej w prawie podatkowym pojawił się termin wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Szczególna transakcja...
Zgodnie z art. 5. ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, bez względu na to, czy transakcja została przeprowadzona z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Ustawa o VAT definiuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jako nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta