Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwiększenie obowiązków sądu nie pomaga wygrywać spraw

29 sierpnia 2018 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski
źródło: Shutterstock

Strona ministerstwa | Gwarancją bezstronności sądu jest tylko postawa arbitra

 

Jest taki pogląd, że sądy mają pomagać obywatelom, wspierając ich w dochodzeniu do należnych im praw. Ustawodawca postanowił tę zasadę zmaterializować.

Już na wstępie w kodeksie postępowania cywilnego został zamieszczony przepis następujący. „Art. 5. W razie uzasadnionej potrzeby sąd może udzielić stronom i uczestnikom postępowania występującym w sprawie bez adwokata lub radcy prawnego niezbędnych pouczeń co do czynności procesowych". Ten z pozoru prosty zapis może dać impuls do rozważań o zasadniczym znaczeniu ustrojowym i prakseologicznym.

Czym jest „pouczenie" i jak sąd powinien je rozumieć

Używając pojęcia „pouczenie", ustawodawca nie zadbał o jego definicję. Należy więc skorzystać ze znaczenia odpowiadającego powszechnej percepcji, a także niekolidującego z zasadami kodeksu postępowania cywilnego oraz ustrojem sądów. Wybór jest szeroki, ponieważ słowo „pouczenie" ma wiele znaczeń, a najbardziej popularne synonimy to: wskazówka, wskazanie, rada, porada, zalecenie, instrukcja, zwrócenie uwagi, upomnienie – niektórzy autorzy potrafią wskazać ich ponad setkę. Trzeba więc uwzględnić tylko te znaczenia, które mogą mieć związek z postępowaniem sądowym, a pozostałe odrzucić. Najważniejsze grupy znaczeniowe dla słowa „pouczenie" przedstawiają się następująco:

1) przekazanie informacji,

2)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11140

Wydanie: 11140

Spis treści
Zamów abonament