Blokowana budowa pod Wawelem
Marcin Kaznowski | W miejscu niezagospodarowanego i zrujnowanego terenu powstaje unikalna inwestycja, która zachowa elementy starej zabudowy – mówi dyrektor zarządzający Angel Stradom.
Rz: W portfolio Angel Poland Group znajdują się inwestycje w sercu Wrocławia czy Krakowa. Mają państwo zatem doświadczenie w budowaniu na obszarach zabytkowych, a przez to niełatwych i sprawiających niespodzianki. Znalezisko, które w kwietniu odkryto na krakowskim Stradomiu, chyba jednak przeszło najśmielsze oczekiwania. Co się robi, gdy na terenie inwestycji znajduje się ponad tysiąc szkieletów?
Oczywiście trzeba przerwać roboty budowlane. Natychmiast poinformowaliśmy konserwatora zabytków, archeologa, antropologa, lokalną policję i Państwową Inspekcję Nadzoru Budowlanego. Na miejscu byli także przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Postąpiliśmy zgodnie ze standardową procedurą. Ponadstandardowo, po konsultacjach z ekspertami, wykonaliśmy mapowanie i skanowanie terenu. Metoda ta jest znacznie kosztowniejsza, ale chcieliśmy w najlepszy i najdokładniejszy sposób utrwalić wiedzę o tym miejscu.
Co stało się ze znaleziskiem?
Niestety, w przepisach nie ma ustalonej procedury, jak należy postępować ze szczątkami ludzkimi. Zostaliśmy więc z problemem sami. Wystąpiliśmy do muzeów z zapytaniem, czy przyjmą znalezisko, jednakże żadne z nich nie było tym zainteresowane. W końcu znaleźliśmy parafię, gdzie mogliśmy szczątki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta