Czy fiskus nadużywa klauzuli
PROCEDURY | Organy podatkowe nagminnie odmawiają wydania interpretacji, powołując się na klauzulę nadużycia prawa podatkowego. Sądy administracyjne są podzielone co do okoliczności, które muszą być badane w tym zakresie.
Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), Dyrektor KIS odmawia wydania interpretacji indywidualnej, gdy elementy stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego:
- są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej,
- odpowiadają zagadnieniu będącemu przedmiotem interpretacji ogólnej,
- w stosunku do których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że mogą być przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem art. 119a lub stanowić nadużycie prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o VAT (art. 14b § 5b o.p.).
W praktyce, najwięcej kontrowersji wzbudzają postanowienia, w których organy podatkowe odmawiają wydania interpretacji na podstawie art. 14b § 5b o.p. Ze względu na niejasność przepisów w tym zakresie, nie wiadomo jak szczegółowo organ powinien badać przesłanki i wyłączenia zawarte w o.p. w zakresie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, żeby uargumentować „uzasadnione przypuszczenie".
W tym zakresie zapadło w ostatnim czasie kilka wyroków sądów administracyjnych, jednak stanowisko w nich wyrażone nie jest jednolite.
Uzasadnione przypuszczenie, czyli co
Zgodnie z art. 119a § 1 o.p. czynność dokonana przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta