Mechanizm rozliczania paybacków na rzecz NFZ
Wpłaty na rzecz NFZ środków pieniężnych tzw. paybacków, które mają pokryć koszty, jakie fundusz ponosi na finansowanie produktów spółki sprzedawanych przez apteki pacjentom, nie można uznać za udzielony rabat pośredni i obniżyć podatku.
Zwracając kwoty „paybacków" na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia, spółka nie sprzedaje produktów po obniżonej cenie. Taki zwrot jest odrębnym rozliczeniem pomiędzy wnioskującą spółką a NFZ, a tym samym nie przysługuje jej odpowiednie obniżenie podstawy opodatkowania i VAT z tytułu wcześniej dostarczonych leków.
Pogląd ten został wyrażony w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lipca 2018 r. (0114-KDIP4.4012.318.2018.1.EK).
Na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Natomiast zgodnie z art. 29a ust. 10 ustawy o VAT podstawę opodatkowania obniża się m.in. o kwoty udzielonych po sprzedaży opustów i obniżek cen czy o wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta