Jak zaksięgować nabycie przez spółkę udziałów własnych w celu umorzenia
Jeśli prawne unicestwienie udziałów wymaga obniżenia kapitału zakładowego, dodatnią różnicę między ich wartością nominalną a ceną nabycia należy odnieść na kapitał zapasowy.
Zgodnie z art. 200 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), spółka z o.o. nie może – co do zasady – obejmować, nabywać, ani przyjmować w zastaw własnych udziałów (także części udziału oraz ułamkowej części udziału). Zakaz ten dotyczy również obejmowania, nabywania lub przyjmowania w zastaw udziałów przez spółkę zależną. Wyjątkiem jest nabycie w drodze egzekucji na zaspokojenie roszczeń spółki, których nie można zaspokoić z innego majątku wspólnika oraz nabycie w celu umorzenia udziałów (tj. ich prawnego unicestwienia). Umorzenie udziałów może być konsekwencją wystąpienia wspólnika (wspólników) ze spółki lub wypłaty na ich rzecz, gdy spółka poniosła stratę bądź wystąpiły trudności ze sprzedażą przez wspólników posiadanych przez nich udziałów na rzecz innych podmiotów (pozostałych wspólników lub osób trzecich). Ponadto, jeżeli udziały nabyte w drodze egzekucji nie zostaną zbyte w ciągu roku od dnia nabycia, powinny być umorzone według przepisów dotyczących obniżenia kapitału zakładowego, chyba że w spółce został utworzony, w celu umorzenia udziałów, specjalny kapitał rezerwowy.
Dobrowolne lub przymusowe
Udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki z o.o. do KRS (rejestr przedsiębiorców) i tylko gdy umowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta