Firma nie osiąga przychodów
Nabycie udziałów własnych, celem ich umorzenia jest dla spółki z o.o. – co do zasady – zdarzeniem neutralnym podatkowo. Są jednak wyjątki.
Skutkiem tego rodzaju operacji gospodarczej nie jest powstanie po stronie spółki przychodu (przysporzenia ekonomicznego). Jej efektem są jedynie przesunięcia zasobów spółki w ramach jej kapitału własnego. Wyjątek stanowi wypłata wspólnikowi, w zamian za umarzane udziały, wynagrodzenia o charakterze niepieniężnym (rzeczowym). Zgodnie bowiem z art. 14a ust. 1 ustawy o CIT, w przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu umorzenia lub zbycia w celu umorzenia udziałów, przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa, niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego.
Z kolei, dla wspólnika (osoby fizycznej lub prawnej), którego udziały w spółce z o.o. są umarzane, przychód podatkowy powstanie jedynie w przypadku umorzenia udziałów za wynagrodzeniem. W razie natomiast ich umorzenia – za zgodą wspólnika – bez wynagrodzenia, nie można mówić o powstaniu po stronie wspólnika przychodu podatkowego (por. interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 31 stycznia 2017 r., 1061-IPTPB3.4511. 890.2016.1.MK; interpretację Dyrektora Krajowej Informacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta