Szybka ścieżka dochodzenia sprawiedliwości jest coraz popularniejsza
Sprawa w sądzie administracyjnym może być rozpoznana w trybie uproszczonym. Trafia wtedy na posiedzenie niejawne, ale tak jak na rozprawie, wyrok jest wydawany przez trzech sędziów.
Podatnik, który nie jest zadowolony z rozstrzygnięcia fiskusa, tak jak każdy obywatel może poskarżyć się do sądu administracyjnego. Wiąże się to z koniecznością poniesienia pewnych kosztów i oczywiście z czasem. Ten czas oczekiwania na sprawiedliwość, jeśli chodzi o sądownictwo administracyjne, jest stosunkowo niedługi. W sądach administracyjnych pierwszej instancji, czyli wojewódzkich sądach administracyjnych wiele spraw jest załatwianych niemal na bieżąco. Statystyki potwierdzają, że w 2017 r. w terminie do trzech miesięcy wojewódzkie sądy administracyjne załatwiły średnio prawie 42 proc. skarg na akty i inne czynności oraz na bezczynność organów i przewlekłe prowadzenie postępowania. W większości spraw czas oczekiwania na załatwienie sprawy w WSA może jednak wynieść sześć miesięcy, a w Naczelnym Sądzie Administracyjnym czeka się o wiele dłużej – do dwóch lat.
Wielu skarżących nie wie, że dobrym sposobem na ominięcie kolejki jest postępowanie uproszczone.
Nie tylko wokanda
Postępowanie uproszczone jest szczególnym rodzajem postępowania sądowo administracyjnego. Podstawowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta