Budżet bardziej obywatelski
Finanse | Samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych boją się rządowych pomysłów. – Po co zmieniać to, co działa coraz lepiej – zastanawiają się. katarzyna koczwara
Mechanizm, który się sprawdza w Katowicach, niekoniecznie sprawdzi się w Kwidzynie – mówi Piotr Stec z Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych. Budżet obywatelski jako pierwszy w Polsce – w 2011 r. – wprowadził Sopot. Dziś na realizację projektów zarezerwowano tam 4 mln zł, a siedmioletnie doświadczenie pozwala na wnioski.
– Społeczność Sopotu widzi zrealizowane projekty. My, urzędnicy, staramy się wspierać wnioskodawców, dostarczając plakaty, materiały promocyjne, dając wsparcie przy organizacji wydarzeń promujących projekty. Staramy się, by mieszkaniec otrzymywał kontakt do konkretnej, znanej mu z imienia i nazwiska, osoby, a nie bezosobowego wydziału – mówi Katarzyna Alesionek z urzędu miejskiego w Sopocie.
Zieleń górą
W Sopocie w 2017 r. wygrał ogólnomiejski projekt zazielenienia największego placu w mieście – pl. Przyjaciół. Na jego realizację przeznaczono 1 mln zł. Zaproponowano inicjatorce rozwinięcie jej pomysłu przez projektowanie partycypacyjne, pomogli m.in. studenci architektury krajobrazu, zapytano mieszkańców, jak postrzegają to miejsce, co w nim lubią. W realizacji jest prototyp, który będzie konsultowany i w zależności od opinii mieszkańców realizowany bądź modyfikowany....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta