Syn nie rozliczy dochodów zmarłego ojca
Zobowiązania podatkowe dotyczące działalności gospodarczej są ściśle związane z osobą przedsiębiorcy. Wydatki poniesione przez niego przed jego śmiercią nie mogą być ujęte w rocznym rozliczeniu PIT jego następcy prawnego.
Prowadzę działalność gospodarczą. Odziedziczyłem jako jedyny spadkobierca majątek po ojcu, który także prowadził działalność gospodarczą. Zamierzam kontynuować działalność zmarłego ojca. W szczególności przejmę wszystkie jego prawa i zobowiązania wynikające z umów handlowych. Środki trwałe oraz wyposażenie firmy ojca, będące przedmiotem spadku, zostaną przeze mnie wprowadzone do mojej firmy. Zamierzam także kontynuować ich amortyzację. Rozliczam podatek dochodowy na zasadach ogólnych (skala podatkowa), prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Tak samo rozliczał się mój ojciec. Czy mam prawo rozliczyć koszty i przychody zmarłego ojca we własnym zeznaniu podatkowym, w ramach kontynuowania działalności gospodarczej po nim? – pyta czytelnik.
Według przepisów kodeksu cywilnego, spadek zostaje nabyty z dniem śmierci spadkodawcy. Nabycie spadku następuje automatycznie, z mocy ustawy. Od chwili otwarcia spadku spadkobierca może samodzielnie objąć spadek we władanie.
Prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego nie należą przy tym do spadku. Ich sukcesja jest możliwa jedynie na podstawie i w granicach przepisów ordynacji podatkowej.
Co mówią przepisy
Przepisy te stanowią, najogólniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta