Wykreślenie z rejestru bez utraty prawa do odliczenia VAT
Podmiot, który został przez organy podatkowe wykreślony na pewien czas z rejestru podatników, po aktywowaniu numeru VAT będzie miał prawo do odliczenia podatku wynikającego z zakupów dokonanych w okresie, kiedy nie miał statusu podatnika.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 12 września 2018 r. (C-69/17)
Stan faktyczny
Gamesa spółka z siedzibą w Bukareszcie świadczy usługi montażu, instalacji i utrzymania parków eolicznych. W celu prowadzenia działalności gospodarczej Gamesa nabywała różne towary i usługi od dostawców zarejestrowanych dla celów VAT i mających siedzibę w Rumunii oraz w innych państwach Unii Europejskiej. Od października 2010 r. do maja 2011 r. Gamesa została uznana przez rumuńskie organy podatkowe za nieaktywnego podatnika VAT, ponieważ nie składała w tym okresie deklaracji podatkowych. Kilka lat później w spółce prowadzona była kontrola podatkowa, której celem było ustalenie czy jest ona podatnikiem VAT oraz podatnikiem CIT. Kontrola, a następnie wszczęte postępowanie podatkowe zakończyły się dla spółki wydaniem decyzji ustalającej wysokość podatku, odmawiającej jej prawa do odliczenia VAT i nakładającej na nią karę. Powodem wydania takiej decyzji było w szczególności to, że spółka nie korzystała z prawa do odliczenia z tytułu nabycia dokonanego w trakcie okresu swojej nieaktywności. Odwołanie zostało oddalone i w konsekwencji półka zwróciła się do sądu. Zdaniem spółki, decyzja w części odmawiającej jej prawa do odliczenia oraz nakładającej na nią karę podatkową jest nieważna.
W skardze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta