Fiskus zarobi na byłych narzeczonych z kredytem
Kto przejmuje od ekspartnera wspólne mieszkanie i spłaca je bankowi, może zapłacić podatek od darowizn. Zależy to od kwoty hipoteki.
Czy po rozstaniu z partnerem opłaca się przejąć jego udział we wspólnym lokalu i spłatę zobowiązań wobec banku? Nie zawsze. Ci, którzy rozważają taką opcję, powinni najpierw skalkulować, czy zapłacą podatek. Oblicza się go od połowy wartości rynkowej mieszkania pomniejszonej o połowę hipoteki. Nie ma natomiast znaczenia, jaka kwota kredytu pozostała faktycznie do spłaty.
Wyjaśnia to skarbówka w najnowszej interpretacji. Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2004 r. kupiła mieszkanie z ówczesnym partnerem. Bank ustanowił hipotekę na łączną kwotę 120 tys. zł. Od 2005 r. sama spłaca kredyt, ponieważ mężczyzna się wyprowadził, a po kilku latach zmarł. W 2017 r. sąd rejonowy stwierdził w drodze postanowienia, że spadek po nim nabyli rodzice i dwaj bracia. Druga połowa lokalu pozostaje cały czas własnością wnioskodawczyni.
Podatek od nadwyżki
Spadkobiercy postanowili, że nieodpłatnie zniosą współwłasność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta