Ludzie chodzą, miasto zyskuje
Trendy | Początkową fascynację samorządów nowymi technologiami zastępuje poszukiwanie efektywności gospodarowania i sposobu na poprawę jakości życia mieszkańców – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Poznań, Lublin, Tel Awiw
W średniowieczu roiło się od tzw. cudownych uzdrowicieli. Przybycie takiego znachora do wioski budziło wielką sensację i całą litanię zazwyczaj nierealnych oczekiwań. Sowicie – z reguły – opłacony gość odprawiał swoje czary i wyjeżdżał, zostawiając wieśniaków z nadzieją na poprawę sytuacji. Gdy owym uzdrowicielem był medyk, zdarzało się, że był w stanie pomóc niektórym potrzebującym. W wielu wypadkach jednak był to zwykły oszust, który sprawiał jedynie olbrzymi zawód. I podobnie dzisiaj jest z nowymi technologiami. Różnego rodzaju innowacyjne rozwiązania próbują stać się lekiem na wszelkie problemy współczesnego świata. Często niezwykle kosztowne dają jednak tylko złudną nadzieję na poprawę sytuacji, a w praktyce przysłaniają sam cel ich stosowania. Stosowanie technologii nie może być sztuką dla sztuki.
– Elektronika skutecznie wspomaga dziś zarządzanie miastem, nie jest jednak w stanie rozwiązać każdego problemu – mówił podczas wrześniowego Smart City Forum Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Jak podkreślał, Tel Awiw przeładowany jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta