Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy dla dostawy nieruchomości

03 października 2018 | Rachunkowość | Wojciech Ruśkiewicz

Sprzedający budynek powinien rozliczyć VAT w dacie podpisania aktu notarialnego, niezależnie od tego, że faktyczne wydanie przedmiotu transakcji do korzystania nabywcy nastąpiło miesiąc później.

Taki wniosek płynie z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 lipca 2018 r. (0114-KDIP1-1.4012.323.2018.2.KOM).

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że sprzedał budowle i budynek wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu. Akt notarialny dotyczący zbycia nieruchomości został zawarty w marcu 2018 r. i pierwotnie nieruchomości miały zostać wydane nabywcy w tej samej dacie. Faktyczne wydanie nieruchomości (określone w kolejnym akcie notarialnym) nastąpiło jednak w kwietniu 2018 r. Pierwszy akt notarialny z marca 2018 r. nie dawał nabywcy pełnej możliwości dysponowania nieruchomościami, aż do momentu ich wydania w  wietniu 2018 r. Do czasu wydania nieruchomości nabywcy sprzedawca korzystał z nich bowiem na skutek zawartych wcześniej umów z kontrahentami.

Podatnik zapytał, kiedy powstanie obowiązek podatkowy od tej transakcji.

Organ interpretacyjny potwierdził jego stanowisko, że obowiązek podatkowy w VAT powstał dla omawianej dostawy w dacie podpisania pierwszego aktu notarialnego, tj. w marcu 2018 r., niezależenie od tego, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11170

Wydanie: 11170

Spis treści
Zamów abonament