Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć sprzedaż udziałów z przekształcenia spółki osobowej

03 października 2018 | Rachunkowość

Wydatki na objęcie udziałów w spółce z o.o. nie stanowią kosztów w dacie objęcia, ale wolno je odliczyć w związku z ich odpłatnym zbyciem.

W listopadzie 2017 r. podatnik wystąpił o wyjaśnienie, jak powinien określić koszty uzyskania przychodu przy sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, powstałej z przekształcenia spółki jawnej. We wniosku o interpretację wskazał, że jest wspólnikiem spółki jawnej, do której od 2008 r. wnosił wkłady pieniężne oraz aport w postaci przedsiębiorstwa. Aport obejmował nieruchomość, środki transportu, inne rzeczy ruchome oraz wartości niematerialne i prawne, w tym znak towarowy, a także aport w postaci dwóch nieruchomości objętych wspólnością małżeńską.

Drugim wspólnikiem spółki jawnej jest żona podatnika. W 2013 r. pomiędzy małżonkami została zawarta umowa darowizny, na podstawie której nastąpiły przesunięcia własności części udziałów kapitałowych w spółce. Z wniosku wynikało, że w 2017 r. małżonkowie dostrzegli nieważność zawartej umowy cywilnoprawnej i odpowiednio zmienili umowę spółki w KRS, w zakresie wkładów wspólników i udziałów kapitałowych. W najbliższym czasie spółka jawna zostanie przekształcona w spółkę z o.o. Wspólnikom zostaną wydane udziały o wartości nominalnej albo równej wartości bilansowej majątku spółki jawnej. Może się też zdarzyć, że ich wartość będzie niższa od bilansowej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11170

Wydanie: 11170

Spis treści
Zamów abonament