Inwestycje w startupy na razie bez efektów
innowacje | 20 proc. młodych firm wspartych w ostatnich latach milionami z Krajowego Funduszu Kapitałowego już nie działa. Ale pieniądze nie poszły w błoto. michał duszczyk
Portfele funduszy wysokiego ryzyka (VC), które – wspólnie z Krajowym Funduszem Kapitałowym (KFK) – inwestowały w młode, innowacyjne firmy, nie napawają optymizmem. 20 proc. startupów, które dostały pieniądze ze środków m.in. programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka" 2007–2013, nie prowadzi już działalności. Kolejne 52 proc. wciąż funkcjonuje, ale trudno powiedzieć, by osiągnęły sukces – wynika z raportu przygotowanego przez rodzimy startup GdziePoLek.pl, udostępnionego „Rzeczpospolitej".
W Polskim Funduszu Rozwoju uspokajają i podkreślają, że pełne efekty inwestycji w startupy można ocenić dopiero po zakończeniu horyzontu inwestycyjnego funduszy z udziałem KFK w 2023 r. (na ten rok przypada koniec etapu wychodzenia z inwestycji).
Nie widać jednorożców
W ramach programu KFK (łącznie z pieniędzmi iwnestorów) do końca ub.r. za pośrednictwem 18 funduszy VC do 213 startupów popłynęło 553 mln zł. Fundusze – poszukując przyszłych tzw. jednorożców (startupów, których wycena przekracza 1 mld dol.) – zbudowały portfele innowacyjnych spółek. Wiele z nich okazało się jednak chybioną inwestycją. Rodzimy startup GdziePoLek podjął się pracochłonnego zadania i przeanalizował 171 z tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta