Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reforma nie wszystko naprawiła

03 października 2018 | Ranking urzędów skarbowych

PRAKTYKA | Urzędy już rzadziej nękają podatników kontrolami. Braki kadrowe odciskają jednak piętno na jakości obsługi – twierdzą doradcy podatkowi. paweł rochowicz

Fiskus zmienia swoje oblicze. W relacjach podatnik–urząd coraz więcej się dzieje w przestrzeni wirtualnej. Elektroniczne deklaracje podatkowe i pliki kontrolne sprawiły, że administracja skarbowa coraz więcej wie o podatniku i już tak często nie nęka go niepotrzebnie kontrolami. Oprócz wdrożenia zdobyczy techniki nastąpiło też przeorganizowanie służb skarbowych. Utworzona w 2017 r. Krajowa Administracja Skarbowa połączyła różne służby. W założeniu miało się to przyczynić do poprawy jakości obsługi uczciwych podatników i sprawniejszego ścigania oszustów.

Mniej więcej taki przekaz formułuje Ministerstwo Finansów. O wrażenia z praktyki ostatnich lat zapytaliśmy jednak także tych, którzy reprezentują podatników przed urzędami w ramach KAS. Profesjonalni pełnomocnicy mają mieszane uczucia.

Mniej inwazyjnie, bardziej kompetentnie

Spadek liczby kontroli jest widoczny w statystykach Ministerstwa Finansów (patrz >S4).

– Teraz urzędnicy przychodzą tam, gdy rzeczywiście jest prawdopodobieństwo wykrycia nieprawidłowości – ocenia Joanna Kanicka, doradca podatkowy, partner w kancelarii ITADP. Jej zdaniem mniejsza „inwazyjność" administracji to dobre zjawisko.

– Dzięki temu uczciwe firmy mogą zajmować się rozwojem swojego biznesu, nie tracąc czasu na niepotrzebne formalności kontrolne – ocenia ekspertka.

Widać też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11170

Wydanie: 11170

Spis treści
Zamów abonament