Przychodu z nieodpłatnego poręczenia nie rozlicza się w czasie
CIT | Spółka, której udziałowcy zabezpieczyli kredyt bez wynagrodzenia, powinna wykazać przysporzenie jednorazowo, w dacie podpisania umowy i oświadczeń w tym zakresie. Marcin Szymankiewicz
Spółka zawarła umowę kredytu inwestycyjnego do spłacenia w okresie 10 lat. Zobowiązania kredytowe zostały zabezpieczone m.in. poręczeniem udzielonym przez udziałowców – stali się oni solidarnie odpowiedzialni za zobowiązania spółki. Poręczenia cywilne bądź poręczenie weksli własnych spółki udzielone zostały nieodpłatnie – spółka nie musi płacić z tego tytułu wynagrodzenia ani wykonywać jakiegokolwiek innego świadczenia wzajemnego na rzecz poręczycieli.
Czy i kiedy spółka powinna rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń w postaci poręczeń? Czy okres trwania poręczenia będzie miał znaczenie dla rozliczenia tego przychodu? – pyta czytelniczka.
Wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (z wyjątkami nie mającymi zastosowania w sytuacji opisanej w pytaniu), to kategorie zaliczane do przychodów na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Nie ma definicji
Pojęcie „nieodpłatne świadczenie" nie zostało doprecyzowane w przepisach, dlatego przedsiębiorcy często zgłaszają swoje wątpliwości dotyczące ewentualnej konieczności rozpoznania przychodu z tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta