Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zróżnicowany krajobraz poboru danin i biurokracji

03 października 2018 | Ranking urzędów skarbowych

statystyki Najwięcej zebranych podatków na jednego skarbowca przypada na Mazowszu. Ale tu też najwięcej wypłaca się odsetek za wadliwe decyzje.

Choć urzędy skarbowe działają w całym kraju, to jednak pod względem wydajności w zbieraniu podatków występują spore różnice między poszczególnymi regionami. Do takich wniosków można dojść, zestawiając dane o zatrudnieniu w urzędach skarbowych z kwotami zebranych podatków. W tym przypadku chodzi o sumę danych z systemu Poltax używanego w urzędach skarbowych.

Taka efektywność nie jest kryterium w naszym rankingu, ale daje ciekawe wyniki. Przedstawiamy je pokrótce w ujęciu regionalnym, tj. w odniesieniu do poszczególnych izb administracji skarbowej (ich obszar działania odpowiada województwom).

Nie jest niespodzianką, że najlepiej wypada Mazowsze. Tu na jednego pracownika urzędu skarbowego przypada 20,9 mln zł zebranych podatków. To efekt przede wszystkim koncentracji w stolicy największych firm i ogólnie sporej ich liczby. Dość powiedzieć, że w dziesięciu warszawskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11170

Wydanie: 11170

Spis treści
Zamów abonament