W jaki sposób ująć w księgach służebność przesyłu
EWIDENCJA | Wynagrodzenie dla właściciela obciążonej nieruchomości oraz opłaty notarialne i sądowe, ponoszone przed oddaniem wytwarzanych przez przedsiębiorcę przesyłowego środków trwałych, zwiększają wartość początkową tych aktywów.
Służebność przesyłu należy do ograniczonych praw rzeczowych, obciążających nieruchomość. Polega ona na obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy (tzw. przedsiębiorcy przesyłowego), który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia nienależące do części składowych nieruchomości, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu oraz energii elektrycznej (np. wodociągów, gazociągów, słupów i linii elektroenergetycznych oraz telekomunikacyjnych, światłowodów, stacji transformatorowych) prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może – za ewentualnym wynagrodzeniem – korzystać w oznaczonym zakresie z cudzej nieruchomości, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (art. 3051 w zw. z art. 244 § 1 kodeksu cywilnego; dalej: k.c.).
Źródłem służebności przesyłu może być:
- umowa zawarta między właścicielem nieruchomości, a przedsiębiorcą przesyłowym – wówczas oświadczenie właściciela obciążanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta