Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes też powinien zadbać o ochronę unijnych wartości

03 października 2018 | Ekonomia
Przed protekcjonizmem przestrzegał w Sopocie Pat Cox, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego
źródło: materiały prasowe
Przed protekcjonizmem przestrzegał w Sopocie Pat Cox, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego

Europejskie forum nowych idei | W trakcie EFNI przypominano, że w czasach rosnącego ryzyka globalnej wojny handlowej zwiększa się wartość wspólnego rynku UE – z ok. 500 mln mieszkańców, swobodnym przepływem inwestycji i ludzi. Anita Błaszczak

Zarówno podczas gali otwarcia, jak też na zakończenie tegorocznej, ósmej już edycji Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) jego uczestnicy usłyszeli dwa poważne ostrzeżenia.

Pierwsze padło z ust znanego ekonomisty, profesora Harvard University Dani Rodrika, który podczas gali inaugurującej forum przestrzegał przed skutkami narastania w USA i w Europie nierówności społecznych oraz pogłębiania się podziału na ludzi sukcesu i wykluczonych biednych. Prowadzi to do braku zaufania do elit, wzmaga nastroje populistyczne, co zagraża demokratycznym krajom.

Pokłosie kryzysu

Mocnym akcentem na zakończenie tegorocznego EFNI był natomiast kierowany do przedstawicieli biznesu apel Pata Coxa, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Przestrzegał on przed nacjonalizmem i protekcjonizmem, które mogą zagrozić wyjątkowej wartości, jaką jest Unia Europejska.

Podczas forum, które po raz ósmy odbyło się pod koniec września w Sopocie, apele o wspólne wysiłki na rzecz utrzymania europejskiej wspólnoty powtarzały się nieraz, tym bardziej że tegoroczne EFNI zbiegło się ze wzrostem napięcia w rozmowach dotyczących warunków brexitu. Na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11170

Wydanie: 11170

Spis treści
Zamów abonament