Przy zwrocie zaliczki nie powstają różnice kursowe
ROZLICZENIA | Na fakturze korygującej, potwierdzającej zwrot przedpłaty na towar, należy zastosować taki sam kurs waluty, jak w pierwotnym dokumencie sprzedaży.
Spółka wystawiła fakturę w euro na otrzymaną zaliczkę na towar. Jednak klient się rozmyślił i wycofał się z zakupu kilka miesięcy później. Firma zwróciła zaliczkę. Czy i jak powinna rozliczyć różnice kursowe? – pyta czytelniczka.
Przepisy nie precyzują, jaki kurs należy zastosować do przeliczenia kwot wykazywanych w korekcie, w sytuacji, gdy zachodzi konieczność wystawienia faktury korygującej w walucie obcej. Zgodnie z obowiązującym orzecznictwem przyjmuje się, że kurs waluty zastosowany przy wystawianiu takiej faktury powinien odpowiadać kursowi, który został użyty do przeliczenia przy wystawianiu faktury pierwotnej. Przy zwrocie zaliczki nie można również mówić o powstaniu różnicy kursowej w ujęciu podatkowym.
Podatek zawsze w złotych
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT i doktryną, istnieje możliwość wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż w walucie obcej. Przepisy nie narzucają podatnikowi ujmowania kwot zawsze w walucie obowiązującej w Polsce. Może to być każda dowolna waluta, która odpowiada kontrahentom. Niemniej jednak należy pamiętać, że o ile nie ma obowiązku wykazywania kwoty dokumentującej sprzedaż towaru czy wykonanie usługi w konkretnej walucie, to wartość VAT musi zostać ujęta w polskich złotych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta