Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma odliczy VAT od usług nabywanych w okresie zawieszenia

03 października 2018 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Podatnik ma prawo odliczyć podatek od porad prawników związanych ze sporem ze skarbówką, nawet gdy w wyniku jej działań musiał czasowo wstrzymać prowadzenie działalności opodatkowanej.

Spór w sprawie dotyczył odliczenia VAT od wydatków związanych z usługami prawniczymi. We wniosku o interpretację spółka wskazała, że w 1995 r. rozpoczęła działalność gospodarczą w zakresie leasingu. Rok później jej działalnością zainteresował się fiskus. Przeprowadził kontrolę skarbową, a następnie wszczął postępowanie podatkowe. Spór między fiskusem a spółką trwał do kwietnia 2014 r. i zakończył się uchyleniem decyzji wymiarowych oraz umorzeniem postępowań. Spółka otrzymała zwroty nadpłat z oprocentowaniem.

Firma tłumaczyła, że gehenna dochodzenia sprawiedliwości dość szybko doprowadziła do zawieszenia działalności. W wyniku zajęć egzekucyjnych nie mogła jej normalnie prowadzić, przy czym od 2000 do 2014 r. dochodziła swoich praw w postępowaniach sądowych.

Spółka zapytała, czy ma prawo rozliczyć VAT od usług prawniczych dotyczących prowadzonych sporów podatkowych oraz sporu cywilnego o odszkodowanie, w tym czy może przenieść podatek na kolejne okresy rozliczeniowe albo żądać zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Fiskus odpowiedział, że nie. Wyjaśnił, że dla realizacji prawa do odliczenia VAT niezbędne jest istnienie związku między zakupami towarów i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11170

Wydanie: 11170

Spis treści
Zamów abonament