Ładowanie aut elektrycznych: dostawa towaru czy usługa
VAT | Zdaniem warszawskiego WSA, na stacji ładowania klient płaci za udostępnianie odpowiedniej infrastruktury. O zakupie w danym miejscu decyduje zatem czas i efektywność całego procesu, a nie ilość pobranej energii. Tobiasz Olczak
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wszelkie postaci energii, w tym energii elektrycznej, są towarami. Zasadniczo zatem jej sprzedaż stanowi dla potrzeb VAT dostawę towarów. Niekiedy jednak klasyfikacja świadczeń związanych z energią elektryczną budzi wątpliwości zarówno podatników, jak i organów podatkowych. Przykładem dla tego rodzaju sporów jest chociażby prowadzenie stacji doładowujących samochody elektryczne.
Istotą działania stacji ładowania samochodów elektrycznych jest przesłanie energii elektrycznej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Ze względu na specyfikę wykorzystywanego sprzętu czas ładowania może znacząco się różnić. Można wskazać urządzenia, które pozwalają doładować samochód elektryczny nawet w domu. Zastosowanie służących temu bardziej wydajnych oraz bardziej nowoczesnych urządzeń pozwala na przyspieszenie całego procesu. Nie dziwi zatem wzrost liczby stacji, które specjalizują się w tego typu działalności.
Tak jak na stacji benzynowej
Kwestia odpowiedniego sklasyfikowania takiego rodzaju czynności jest fundamentalna dla przedsiębiorców działających w tej branży. Dotychczas dominujący był pogląd, zgodnie z którym podatnicy doładowujący samochody elektryczne, dokonywali w istocie dostawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta