Długi cień polskiej historii
zmiany administracyjne | Sześć wsi 1 stycznia 2019 zostanie miastami, siedem stara się odzyskać prawa miejskie utracone w wyniku represji po powstaniu 1863 r. janina blikowska
W tym roku do MSWiA wpłynęło siedem wniosków o nadania statusu miasta. Dotyczyły trzech miejscowości ze Świętokrzyskiego: Pierzchnicy, Nowej Słupi i Szydłowa (na zdjęciu), Koszyc (Małopolskie), Wielbark (Warmińsko-Mazurskie), Lubowidz (Mazowsze) oraz Skarbimierz-Osiedle (Opolskie). – Rada Ministrów negatywnie odniosła się jedynie do wniosku z miejscowości Skarbimierz-Osiedle – informuje wydział prasowy MSWiA.
Większość z nich w przeszłości posiadała prawa miejskie, ale w wyniku zawirowań historycznych je utraciła.
Carskie ukazy
I tak np. Szydłów był miastem co najmniej od 1 lipca 1329 r., kiedy to król Władysław Łokietek sprzedał mieszczaninowi krakowskiemu Zammelloniemu wójtostwo w Szydłowie lokowane na prawie średzkim. – Od czasu potopu szwedzkiego systematycznie spadało znaczenie miasta. Przemiany w XIX w. powodowały, że wiele miasteczek w zależnym od carskiej Rosji Królestwie Polskim podupadło i było miastami jedynie z nazwy – uważa Piotr Walczak z Urzędu Gminy w Szydłowie.
Przypomina, że w okresie powstania styczniowego car Aleksander II powołał Komitet Urządzający...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta