Kiedy dostawa z montażem jest usługą kompleksową
Wykonawca, który nabywa od podwykonawcy prace polegające na dostawie wraz z instalacją wewnętrznej i zewnętrznej stolarki aluminiowej, powinien rozpoznawać całość świadczenia na zasadzie tzw. odwrotnego obciążenia.
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 września 2018 r. (0115-KDIT1-3.4012.452.2018.3.AT).
Spółka będąca producentem aluminiowej stolarki budowlanej zawarła z jednym ze swoich kontrahentów umowę podwykonawczą. Przedmiotem umowy były dostawa wewnętrznej i zewnętrznej stolarki aluminiowej zgodnie ze złożoną ofertą oraz czynności polegające na ich montażu. Zarówno spółka, jak i jej kontrahent są czynnymi podatnikami VAT.
Urząd statystyczny w odpowiedzi na wniosek spółki zaklasyfikował świadczone przez nią czynności montażowe zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) jako usługi budowlane, w stosunku do których znajduje zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia VAT.
Wartość całego zamówienia określono jako sumę wynagrodzeń za dostawę stolarki oraz czynności montażowych (odpowiednio 93 proc. i 7 proc. całej kwoty). Spółka nie fakturuje odrębnie dostawy stolarki i jej montażu. Świadczenia są objęte jedną fakturą i są ujęte w jednej pozycji pod nazwą „Dostawa wraz z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta