Ze szkolnej ślizgawki po złoty medal
sporty zimowe | Łyżwiarstwo szybkie to dyscyplina, którą uprawia się w każdym regionie. Od kilku lat prężnie działa ośrodek w Tomaszowie Mazowieckim. olgierd kwiatkowski
W klasyfikacji medalowej wszech czasów zimowych igrzysk olimpijskich polscy panczeniści ustępują tylko skoczkom narciarskim. Łyżwiarze zdobyli sześć medali, skoczkowie – dziewięć. Medalowa historia łyżwiarstwa szybkiego zaczęła się od wspaniałego występu polskich panczenistek Elwiry Seroczyńskiej i Heleny Pilejczyk, które zdobyły srebrny i brązowy medale na 1500 m na igrzyskach w Squaw Valley w 1960 r. Potem była długa przerwa, bo nawet Erwina Ryś-Ferens z igrzysk wracała bez medali.
Olimpijskie odrodzenie nastąpiło dopiero po 50 latach. W Vancouver w 2010 r. po brąz w biegu drużynowym sięgnęły: Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska i Katarzyna Woźniak. Potem w Soczi łyżwiarze zanotowali najlepszy wynik w historii występów olimpijskich. Wywalczyli trzy medale: złoto – Zbigniew Bródka na 1500 m, srebro – Bachleda-Curuś, Złotkowska, Woźniak i Natalia Czerwonka w biegu drużynowym, brąz – Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański w biegu drużynowym.
Gdy popatrzeć, skąd wywodzą się medaliści, zaskakuje fakt, że w odróżnieniu od innych zimowych dyscyplin w łyżwiarstwie szybkim tylko Katarzyna Bachleda-Curuś pochodzi z górskich rejonów. Czterokrotna uczestniczka igrzysk urodziła się w Sanoku i u progu kariery reprezentowała Górnika Sanok....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta