Nekropolie potrzebują coraz więcej przestrzeni
społeczeństwo | Ubywa wolnych miejsc na cmentarzach komunalnych, dlatego samorządy rozbudowują już istniejące nekropolie. W planach są także nowe – myślą o nich m.in. w Krakowie, Lublinie, Opolu czy Wrocławiu. janina blikowska
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku zmarło 403,5 tys. Polaków. To o prawie 4 proc. więcej niż rok wcześniej. – Za 1–2 proc. wzrostu odpowiada starzenie się społeczeństwa – tłumaczy prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. W wiek ponad 70 lat wchodzą liczne roczniki z powojennego wyżu demograficznego. Po wojnie tylko w 1991 r. odeszło z tego świata więcej osób niż w 2017 r. W wielu miastach zaczynają się problemy z miejscami na komunalnych cmentarzach. W tym roku w Krakowie powiększono Cmentarz Prądnik Czerwony, a w planach miasta są kolejne takie inwestycje, a także budowa cmentarza w Ruszczy. Nowe miejsca wiecznego spoczynku planowane są m.in. w Gdańsku, Opolu czy Lublinie.
Czas inwestycji
W Szczecinie jest sześć czynnych cmentarzy komunalnych. Wśród nich – największa polska nekropolia, założony w 1901 roku Cmentarz Centralny (zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem powierzchni). Łącznie zajmują niemal 210 hektarów . – Obecnie posiadamy około 21 500 miejsc pod pochówki, w tym 4127 nisz w kolumbarium – wylicza Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
Niewiele mniej zajmują trzy stołeczne cmentarze komunalne: Wojskowy, Północny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta