W jaki sposób rozliczyć VAT od opakowań zwrotnych
ZASADY | Gdy sprzedawca nie pobiera kaucji za palety lub kontenery ani nie określa jej w umowie dotyczącej dostawy towaru, to wartość pojemników powinien uwzględnić w podstawie opodatkowania sprzedawanych produktów.
Umowa niekoniecznie pisemna
- Czy umowa w sprawie zwrotu opakowań zwrotnych musi być zawarta w formie pisemnej?
Nie.
Zgodnie z zasadą swobody umów (art. 3531 kodeksu cywilnego), strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
W świetle zasady swobody umów można zatem dopuścić zawarcie umowy w sprawie zwrotu opakowań zwrotnych w formie ustnej. Istotne jest, że przepisy art. 29a ust. 11 i 12 ustawy o VAT nie wymagają tutaj formy pisemnej. Jest ona jednak zalecana ze względów dowodowych.
Według tej samej stawki co zbywane produkty
- Sprzedajemy towary w opakowaniach zwrotnych. Zasadniczo pobieramy kaucję za te opakowania. Zdarzają się jednak przypadki, gdy sprzedając towar nie pobieramy kaucji (ani nie określamy jej w umowie dotyczącej dostawy towaru). Jak rozliczyć w VAT sprzedaż towaru wraz z opakowaniem zwrotnym (bez pobierania kaucji)?
Niestety ustawodawca nie uregulował w sposób szczególny takiego przypadku. Kwestia ta może więc być problematyczna. Wydaje się, że w sytuacji, gdy sprzedawca sprzedając towar nie pobiera kaucji za opakowanie (ani nie określa jej w umowie dotyczącej dostawy towaru), to wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta