Ustalenie zysków zakładu budzi wątpliwości
Nie ma krajowych wytycznych co do określania i dokumentowania zysków zakładu podatkowego. Powoduje to, że działania podejmowane przez podatników mogą być, i w praktyce są, kwestionowane przez fiskusa.
W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo posiada w innym państwie zakład, zyski, które można do tego zakładu przypisać, mogą zostać opodatkowane w państwie, w którym zakład jest położony. Problematyka prawidłowej alokacji przychodów i kosztów do zakładu podatkowego jest bardzo istotna, gdyż polskie organy podatkowe są uprawnione do określania przychodów zakładu podatkowego w drodze szacowania. Tymczasem w Polsce nie obowiązują ani bezpośrednie wytyczne dotyczące zarówno sposobu, jak i zakresu ustalania zysku zakładu, ani przepisy pozwalające na ustalenie ewidencji, na podstawie której powinno nastąpić określenie zysków zakładu.
Brak krajowych wytycznych w zakresie określania i dokumentowania zysków zakładu podatkowego ma na tyle istotne implikacje, że działania podejmowane przez podatników mogą być, i w praktyce są, kwestionowane przez organy podatkowe.
Aktualne stanowisko organów
W ostatnim czasie przed NSA w Warszawie na skutek skargi kasacyjnej złożonej przez organy podatkowe od wyroków WSA w Warszawie (wyrok WSA z 15 grudnia 2017 r., III SA/Wa 3669/16 oraz wyrok z 7 marca 2018 r., III SA/Wa 1066/17) zawisły dwa postępowania o podobnym stanie faktycznym, których istota koncentruje się wokół sposobu ustalenia dochodów zakładu podatkowego jako podlegających opodatkowaniu w Polsce. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta