Co zrobić, jeśli spółka nie może zwrócić pożyczki wspólnikowi
Umorzenie zobowiązania to przychód dla spółki, a konwersja na kapitał zakładowy dla wspólnika. Neutralne są dopłaty.
- Co zrobić z pożyczką, którą wspólnik udzielił spółce z o.o., a ta nie ma jej z czego spłacić? Czy można ją umorzyć albo zamienić na kapitał zakładowy? Czy przy tych operacjach powstanie przychód, który trzeba opodatkować? – pyta czytelnik.
Pierwszy wariant to umorzenie pożyczki. Na jego zastosowanie pozwala art. 508 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Przepisy podatkowe są jednak jasne: wartość umorzonych zobowiązań, w tym z tytułu pożyczek, jest przychodem dla spółki (art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT). Są wyjątki o tej zasady (art. 12 ust. 4 pkt 8), ale nie dotyczą tej sytuacji. Potwierdzają to też interpretacje fiskusa, przykładowo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 stycznia 2018 r. (0115-KDIT2-3.4010. 344.2017.1.AW).
Momentem powstania przychodu jest data skutecznego złożenia oświadczenia woli przez wierzyciela o zwolnieniu pożyczkobiorcy z długu i przyjęcie przez pożyczkobiorcę tego zwolnienia, a więc z reguły data zawarcia umowy o umorzeniu (interpretacja ministra finansów z 29 lutego 2016 r., DD6/033/414/SOH/12/PK-2087).
„Oczywiście nie w każdej sytuacji wykazanie przychodu powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Jeśli spółka ma stratę, to zaliczona do przychodów kwota umorzonej pożyczki po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta