Podział zadań i ryzyk między partnerami: publicznym i prywatnym
Zasady | Przedsięwzięcia w formule PPP
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) to forma realizacji zadań publicznych, którą od lat stosuje się w Europie i na świecie. Dzięki współpracy publiczno-prywatnej powstaje przede wszystkim infrastruktura: autostrady, oczyszczalnie ścieków, spalarnie odpadów, kompleksy szkolne i sportowe, szpitale, obiekty kulturalne. Wykorzystując kapitał i know-how sektora prywatnego udaje się nie tylko rozwinąć publiczną infrastrukturę, ale przede wszystkim zaspokoić zwiększające się potrzeby społeczne.
Zgodnie z polską definicją ustawową (art. 1 ust. 2 ustawy o PPP) partnerstwo publiczno-prywatne polega na wspólnej realizacji przedsięwzięcia opartej na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym.
Zasady współdziałania
Modeli współpracy w ramach PPP jest wiele, a polskie regulacje prawne dopuszczają w tym zakresie znaczną elastyczność. Najczęściej partner prywatny (definicja str. 6) odpowiada za:
- zaprojektowanie obiektu budowlanego,
- pozyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę,
- zapewnienie finansowania przedsięwzięcia,
- przeprowadzenie robót budowlanych,
- utrzymanie i/lub zarządzanie infrastrukturą,
- ewentualnie: świadczenie usług na rzecz zewnętrznych użytkowników (jeżeli charakter projektu PPP na to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta