Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Telepraca na wniosek pracownika

22 listopada 2018 | Kadry i Płace | Iwona Jaroszewska-Ignatowska

NOWELIZACJA | Aby wprowadzić telepracę, pracodawca nie musi już zawierać porozumienia ze związkiem zawodowym ani wybierać przedstawicieli załogi i konsultować z nimi regulaminu telepracy. Wystarczy wniosek zatrudnionego.

 

Pracodawcy prześcigają się w wymyślaniu programów motywacyjnych, by zrekrutować nowych pracowników i utrzymać tych zatrudnionych. W zasadzie nie pada już pytanie, czy w ogóle pozwolić na pracę z domu, tylko od czego tę zgodę uzależnić i jakimi narzędziami to rozwiązanie wprowadzić. Praca poza biurem – choć nadal jest uważana za nietypową formę zatrudnienia – stała się bowiem normalną częścią naszego życia zawodowego.

To nie home office

Praca poza firmą może mieć formę telepracy uregulowanej w kodeksie pracy lub innej, nieuregulowanej w przepisach formy zatrudnienia (home office, praca zdalna, praca z domu). Powszechnie panuje przekonanie, że telepraca, przez jej prawną regulację, jest skomplikowana we wdrażaniu, droga i trudniejsza w realizacji, podczas gdy pozostałe formy pracy poza biurem nie wymagają zbytnich formalności ani nakładów. Obie formy stawiają przed pracodawcami wyzwania z zakresu BHP.

E-kontakt i regularność

Kodeks pracy definiuje telepracę jako pracę wykonywaną regularnie poza firmą, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, za pomocą których pracownik przekazuje wyniki pracy (art. 675 § 1 i § 2 k.p.). To, co odróżnia telepracę od innych form pracy poza zakładem, gdy wyniki są przekazywane drogą elektroniczną, to właśnie regularność jej wykonywania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11212

Wydanie: 11212

Spis treści
Zamów abonament