Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przystąpi prawie każdy

22 listopada 2018 | Moje pieniądze
<Pracodawca ze swojej strony  będzie odkładał  1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika plus ewentualnie do 2,5 proc. składki dodatkowej, co razem  ze środkami pracownika daje miesięczne oszczędności na dodatkową emeryturę w PPK pomiędzy  3,5 a nawet  8 proc.
źródło: AdobeStock

Emerytura | Docelowo programy obejmą wszystkie firmy zatrudniające pracowników Krzysztof Jędrzejczyk

Pracownicze plany kapitałowe to z perspektywy pracownika bardzo potrzebna inicjatywa. Prognozy bardzo niskich emerytur w przyszłości wymagają dodatkowego działania, a PPK mają w systemowy sposób pomóc zabezpieczyć bezpieczeństwo finansowe Polaków po przejściu na emeryturę. Z perspektywy większości pracowników, aby zapisać się do PPK nie trzeba będzie zrobić nic. Dla osób pomiędzy 18. a 55. rokiem życia zapis będzie automatyczny Osoby powyżej 55. lat również będą mogły przystąpić do planu, ale pod warunkiem złożenia wniosku do pracodawcy. Ustawodawca dopuścił również możliwość rezygnacji z PPK – każda zainteresowana osoba będzie mogła to zrobić w dowolnym momencie po zgłoszeniu odpowiedniej deklaracji. Trzeba również pamięć, że co cztery lata ponawiany będzie proces autozapisu wszystkich (w wieku 18–55 lat) do PPK, więc rezygnacja z programu nie jest dożywotnia.

Wpłaty i dopłaty

Oszczędności pracownika gromadzone w ramach PPK będą pochodziły z trzech źródeł: od pracownika, pracodawcy oraz z dopłat państwa. Pracownik będzie miał obowiązek odprowadzania wpłat podstawowych w kwocie 2 proc. wynagrodzenia brutto oraz możliwość odkładania do 2 proc. w formie wpłat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11212

Wydanie: 11212

Spis treści
Zamów abonament