Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie menedżera – gra na półtonach

22 listopada 2018 | Kadry i Płace | Michał Tomczak

Michał Tomczak adwokat, prowadzi kancelarię Tomczak & Partnerzy Spółka Adwokacka

Na gruncie prawa pracy istnieje zasadnicza różnica między menedżerskim prawem pracy a każdym innym. Ta różnica końcowo znajduje wyraz w zróżnicowaniu przesłanek rozwiązania umowy o pracę – wyraża się odmiennością oceny prawidłowego wykonywania obowiązków pracowniczych.

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że od „zwykłego" pracownika można oczekiwać przede wszystkim prawidłowego wykonywania poleceń. W stosunku zaś do tzw. menedżera jest to kryterium dalece niewystarczające, ponieważ menedżer rozliczany jest przede wszystkim z wyniku.

Trudności w sformalizowaniu zakresu tych różnic ujawniają się już na poziomie definicji. Menedżer to pojęcie umowne. Archetypem pozycji menedżera, z punktu widzenia polskiego prawa, jest pozycja członka zarządu w spółce kapitałowej. Tu z pomocą przychodzą idee powstałe na gruncie prawa handlowego, które wiążą się ze szczególną władzą członka zarządu i jego szczególną odpowiedzialnością. Większość menedżerów nie pełni jednak funkcji członka zarządu, lecz funkcje kierownicze. I właśnie te funkcje kierownicze są rozliczane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11212

Wydanie: 11212

Spis treści
Zamów abonament