Szczepienie przeciw odrze na koszt szefa zwykle z PIT i ZUS
Fundowane przez pracodawcę szczepionki przeciwko odrze zazwyczaj generują po stronie pracowników i zleceniobiorców przychód podlegający opodatkowaniu i oskładkowaniu. Podatku i składek nie trzeba naliczać wtedy, gdy szczepienia wymagane są odrębnymi przepisami.
W związku z kolejnymi przypadkami zachorowań na odrę, coraz więcej zakładów pracy zastanawia się nad sfinansowaniem zatrudnionym szczepionek przeciwko tej chorobie zakaźnej. Oferowanie pracownikom i wykonawcom umów zlecenia tego typu świadczenia pozapłacowego wiąże się z koniecznością rozstrzygnięcia, czy jego wartość wchodzi do podstawy, od której nalicza się należności podatkowo-składkowe.
Zazwyczaj odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi twierdząco. Tak wynika z analizy przepisów z zakresu PIT i ZUS oraz z interpretacji wydawanych przez skarbówkę. Niemniej jednak w pewnych okolicznościach zaszczepienie przeciwko odrze załogi na koszt pracodawcy nie wymaga odprowadzania danin na rzecz fiskusa i organu rentowego.
Najczęściej przysporzenie
Regulacje zusowskie i podatkowe nakazują przychody z tytułu zatrudnienia rozumieć bardzo szeroko. Trzeba za nie uznawać wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, świadczenia pieniężne ponoszone za podwładnego, wartość nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, a także wartość pieniężną świadczeń w naturze i ich ekwiwalenty (bez względu na źródło finansowania).
Z tego powodu szczepienia ochronne (np. przeciw grypie bądź odrze) stanowią co do zasady przysporzenie majątkowe, od którego trzeba kalkulować zarówno składki ZUS, jak i zaliczki podatkowe.
Trzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta