Zagrożenie upadłością ważniejsze niż opór związków
Pracodawca, który podjął próbę uzgodnienia ze związkami zawodowymi zmiany regulaminu wynagradzania w celu obniżenia kosztów przedsiębiorstwa zagrożonego upadłością, nie nadużywa swego prawa, gdy uchyla dotychczasowy regulamin po otrzymaniu wspólnego negatywnego stanowiska organizacji związkowych, niezawierającego żadnych realnych propozycji dostosowywania treści aktu regulującego politykę płacową do zmienionych realiów funkcjonowania firmy.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 9 maja 2018 r. (II PK 60/17).
Niniejsze orzeczenie zapadło na skutek odwołania się pracownicy od wypowiedzenia zmieniającego. Zarówno sąd rejonowy, jak i sąd okręgowy przywróciły powódkę na poprzednie warunki pracy i płacy w pozwanej spółce, obowiązujące przed ich wypowiedzeniem do 30 czerwca 2014 r.
W pozwanej spółce obowiązywał regulamin wynagradzania pracowników z 17 marca 2010 r. W życie wprowadził go jednostronnie pracodawca. Po przeprowadzonych negocjacjach ze związkami zawodowymi działającymi w spółce okazało się bowiem, że żadna z organizacji związkowych nie podzieliła negatywnego stanowiska pozostałych organizacji. Strona pozwana w 2013 r. przedstawiła działającym w spółce organizacjom związkowym założenia projektu zmian w regulaminie wynagradzania oraz harmonogram prac nad nowym regulaminem. Związki zawodowe oceniły, że projekt jest bardzo niekorzystny finansowo dla pracowników i zajęły jednolite negatywne stanowisko co do propozycji wprowadzenia zmian w regulaminie wynagradzania. 7 listopada 2013 r. zarząd pozwanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta