Pracownicze plany kapitałowe na start
Finanse › W poniedziałek w gmachu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pracowniczych planach kapitałowych. Zaczyna się etap wdrażania programu.
Ustawa o PPK zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo. Program adresowany jest do 11,5 mln pracowników i ma zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów po ukończeniu przez nich 60. roku życia.
– Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych poprawi sytuację przyszłych polskich emerytów. Dzięki powszechnemu, dobrowolnemu i prywatnemu modelowi oszczędzania zgromadzimy potrzebny dla naszej gospodarki kapitał, który będzie w przyszłości wspierał jej rozwój – mówił prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy. Dodał, że ustawa zbuduje system wspierania oszczędności, który wzmocni rynek kapitałowy w Polsce, a w dalszej perspektywie poprawi jakość życia naszych obywateli.
Teraz przed nami proces wdrażania nowych przepisów w życie. Pierwsze PPK ruszą w połowie przyszłego roku. W pierwszej kolejności obejmą niemal 3600 największych firm, które zatrudniają co najmniej 250 osób. W sumie pracuje w nich 3,1 mln osób.
PFR wdroży program PPK
Wdrożeniem ustawy o pracowniczych planach kapitałowych zajmie się Polski Fundusz Rozwoju. – Przed nami poważne wyzwanie – przygotowanie wdrożenia tego systemu w niespełna trzy kwartały, podczas gdy w Wielkiej Brytanii zajęło to blisko trzy lata – mówił w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta