Pracownik musi dowieść, że ma prawo do odprawy
Prawomocne zasądzenie na rzecz pracownika odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie bezterminowej umowy nie stanowi automatycznej podstawy do przyznania mu odprawy ekonomicznej.
- Pracodawca (sp. z o.o.) wypowiedział bezterminową umowę pracownicy, ponieważ nie spełniała już ona wymagań do zajmowania stanowiska specjalisty ds. księgowości ustalonych w zmienionym regulaminie organizacyjnym. Sąd przyznał na jej rzecz odszkodowanie za nieuzasadnione wymówienie. Uznał bowiem, że kobieta posiada inne (w rozumieniu przywołanego regulaminu) niż wykształcenie wyższe ekonomiczne, kwalifikacje do zajmowania w/w stanowiska. Wyrok jest prawomocny. Teraz była pracownica wytoczyła powództwo o zasądzenie odprawy pieniężnej, powołując się na to prawomocne orzeczenie. Innych argumentów nie wskazała. Czy jej żądanie jest zasadne? – pyta czytelnik.
Nie.
Aby otrzymać odprawę, była pracownica musiałaby udowodnić, że została zwolniona z przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy.
Zwolnienie grupowe...
W związku z rozwiązaniem angażu w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli podwładny był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
2) dwumiesięcznego uposażenia – gdy zatrudnienie trwało od 2 do 8 lat,
3) trzymiesięcznych poborów – w sytuacji, w której strony łączył ponad 8-letni stosunek pracy.
Przy czym kwota odprawy nie może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta