Wybór partnera prywatnego
Procedury | Od zgłoszenia zamówienia po podpisanie umowy Ewa Łuszczewska Paweł Kuźma
Dobór właściwej podstawy prawnej współpracy z partnerem prywatnym stanowi kluczowe zadanie podmiotu publicznego, który zamierza realizować projekt PPP. Procedury wyboru partnera prywatnego mogą się odbywać na podstawie różnych przepisów, w szczególności zaś ustawy – PZP i ustawy o koncesjach. Ocena i wybór prawidłowej podstawy prawnej dokonywane są na podstawie analiz prawnych.
Niezależnie od powyższego należy podkreślić, że w wyniku zmian legislacyjnych ustawa PZP stała się procedurą uniwersalną, która może znaleźć zastosowanie w niemal każdej sytuacji, bez względu na podział ryzyka projektowego i zasady wynagradzania strony prywatnej. Innymi słowy, podmiot publiczny zawsze może dokonać wyboru partnera prywatnego na podstawie ustawy PZP i nie ma przy tym znaczenia, z jakim modelem PPP mamy w praktyce do czynienia. Z tego powodu dalszy opis procedury przygotowania oraz przeprowadzenia postępowania zostanie oparty na przepisach ustawy PZP.
Ważne!
W zakresie procedury wyboru partnera prywatnego rekomendowane jest korzystanie z wytycznych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju pt. „Wytyczne PPP. Tom II: Postępowanie przetargowe".
Ustawa PZP – uniwersalna podstawa wyboru partnera
Przepisy ustawy PZP nie nakładają na podmiot publiczny obowiązku stosowania któregokolwiek z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta