Macierzyński także po stracie ciąży
UPRAWNIENIA | Poronienie przed upływem 22. tygodnia ciąży nie przekreśla prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Podstawą jest akt urodzenia dziecka, zawierający adnotację o martwym urodzeniu. Można go jednak wydać, o ile zostanie ustalona płeć dziecka. Irena Pacholewska-Urgacz radca prawny, właścicielka Law First – Kancelarii Prawa Pracy
W razie urodzenia martwego dziecka lub śmierci dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez 7 dni od dnia zgonu dziecka (art. 1801 § 1 kodeksu pracy). Ta część urlopu macierzyńskiego, zwana potocznie „połogowym", służy powrotowi kobiety do zdrowia i sił fizycznych po porodzie.
Wątpliwości interpretacyjne
Kodeks pracy nie zawiera definicji „urodzenia martwego dziecka". W związku z tym pojawiają się wątpliwości, jak rozumieć to pojęcie oraz czy urlop macierzyński należy się również w razie poronienia.
Problemy interpretacyjne wynikają m.in. z faktu, że rozporządzenie dotyczące dokumentacji medycznej (rozporządzenie ministra zdrowia z 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania; DzU z 2015 r., poz. 2069) osobno definiuje pojęcie poronienia i martwego urodzenia >patrz ramka.
Zdaniem części komentatorów, to zróżnicowanie powinno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta